Interviewet er oprindeligt fra 21/9/20 – Nu er Magnus juniorprojektleder
Vores studentermedhjælper vil gå forrest og ændre verden med bæredygtig energi. Mød Magnus Lyck Hansen.
Det var omkring 8. klasse, at Magnus Lyck Hansen først vidste, at han ville arbejde med energi. I et skolehæfte noterede han ideer til opfindelser, der kunne gøre verden bedre – bl.a. om bølgeenergi og lagring af overskudsstrøm.
”Jeg har altid været vild med vand, natur og legoklodser. Allerede dengang tænkte jeg meget på, hvordan vi kan… ikke udnytte naturen, men leve bedre i symbiose med den,” siger Magnus.
Totalt forelsket
Mat-fys på højniveau og en opmuntrende ingeniør-onkel bragte Magnus videre til DTU, hvor han nu læser kandidat i bæredygtig energi. Her var også hans første møde med Viegand Maagøe, da Peter Maagøe en dag var gæsteforelæser.
”Jeg blev totalt forelsket i hans tilgang med at begynde ved kernen i noget og spørge, hvorfor tingene er, som de er. F.eks. havde han som en del af en opgave med planlægningen af et nyt mejeri spurgt ind til, hvorfor man pasteuriserede produktet op mod 5 gange og blev enig med kunden, om at man kunne nøjes med færre gange – med store besparelser til følge. Bagefter gjorde jeg alt, hvad jeg kunne for at blive ansat her,” siger Magnus.

Magnus arbejder med termodynamiske energioptimeringer og varmepumpeintegration, og vejen til løsningen skal helst være holistisk, og der tænkes gerne udenfor boksen.
Mobil: +45 60 29 78 12
Kontakt
mlh@viegandmaagoe.dkRøde Ghandi i energisektoren
Jobjagten lykkedes, og i dag arbejder Magnus som studentermedhjælper i Viegand Maagøe. Hans rødhårede hoved bidrager bl.a. til en opgave om at indsamle data for alle forbrændingsanlæg i Danmark.
I firmaet er han kendt som udadvendt, humoristisk og helt nede på jorden. Men der er ikke spor af ironi, når Magnus taler om at ændre verden.
”Forbrændingsopgaven er spændende, fordi det taler ind i diskussionen om at udnytte samfundets kapacitet bedst. Jeg vil gerne gå forrest for at ændre tingenes tilstand. Jeg har ikke nogen særlige karriereambitioner, så længe jeg er med til at skabe den forandring, jeg gerne vil se i verden. Men det bliver nok inden for energisektoren. Mine kammerater kalder mig også nogle gange Røde Gandhi,” siger Magnus med et grin.
Han elsker at snakke og diskutere stort og småt med kollegievennerne, men finder også tid til sejlads og kitesurfing.